Yükseköğretim Kurumlar Sınavı hedef belirle tyt ayt

Yükseköğretim Kurumlar Sınavı (YKS) Başarısı İçin Motivasyon Nasıl Arttırılır?

Adayların Yükseköğretim Kurumlar Sınavı (YKS TYT-AYT) başarısı önemlidir. Bunun için de motivasyonun yüksek ve sürdürülebilir olması önemlidir. Peki öğrenci motivasyonunu nasıl arttırılır? Ben bu sorunun cevabını hemen başlangıçta vereyim ki satır aralarında kaybolmasın. Buraya kadar gelen genç arkadaşım da sayfayı hemen kapatmasın.
Cevabım: YKS başarısı için motivasyon doğru ‘hedef’ belirleyince oluşur ve devam eder. Çünkü hedefler ile motivasyonu açığa çıkarır ve onu sürdürebilir kılarız. Çünkü herkes bilir ki bizlerin başlamakla ilgili sorunumuz yok. Özellikle Yükseköğretim Kurumlar Sınavı başarısı için (TYT- AYT) gayret gösteren arkadaşlar iyi bilirler. Öğrencinin başlamak için motivasyon bulması zor değildir. Yeni bir defter, yani bir soru bankası, yeni bir tükenmez kalem, bir A4 bile ders çalışmaya antlar içerek, yeminler ederek başlamaya yeter. Başlamak bizim milletimizin göbek adıdır. Hatta “Türk gibi başlamak” diye bir tabir vardır. Ancak bu söz “Alman gibi bitir.” diye tamamlanıyor.

Motivasyonu Sürdürmek İçin

Adayın ders çalışmaya başlaması için üniversitede okumak, statü kazanmak gibi nedenler yeterlidir. Hatta genç, sırf akranları üniversiteye hazırlanıyor diye TYT – AYT kaynakları alıp, Yükseköğretim Kurumlar Sınavı hazırlık kursuna kaydını yaptırır. Bunlar dış motivasyon kaynaklarıdır. Evet başlamak için dış motivasyon yeterli. Ama sürdürmek için insanın kendi kalbinden, fikrinden beslenen bir motivasyon gerekir. Bunun da adı ‘iç motivasyondur.’ İç motivasyon gerçek, halis motivasyondur. Hayranı olduğum yazar Hal Urban’ın dediği gibi “Gerçek motivasyon içten gelir.”

Peki, o ‘iç’ dediğimiz motivasyon nedir?

İç motivasyon; insanın gelecek hayalinden, kendine layık gördüğü yaşam düşüncesinden, yaşamının sorumluluğunu üstlenmekten, kendini bu hayatta bir etken varlık olarak kabulünden beslenen tutumdur.
“İç motivasyonu sağlayan etkenler nelerdir?” sorusuna taa çocuk yaşlarda sorumluluk eğitimiyle, anne baba tutumuyla başlayan yanıtlar verilebilirim ama şimdi faydası olmaz. Şu an üniversite adayı olan motivasyonu düşmüş arkadaşa önerim, YKS başarısı için öncelikle hedeflerini bir çalışması. Öğrenci bu çalışmayı kağıt kalemle, ekran başında şu güçlü sorulara yanıt vererek yapmalıdır:
“Benden ne olur?” veya “Ben ne yapmak istiyorum?” Ben ilgimle, yeteneğimle hangi bölümleri hedeflemeliyim? ve “Bana uygun bölümlerden hangileri tercih listeme almalıyım?” “Bu bölümlerden test başarıma uygun sıralamalı üniversiteler hangileri?”  ya da “Hangilerine gayret gösterirsem yerleşirim?”
5-10 dakikada olacak şey değil. Kafa yormak gerekiyor. Hele genç arkadaşım kendini tanımaya, ilgilerini, yeteneklerini anlamaya daha önce vakit ayırmamışsa bu hedef çalışması biraz daha zaman alır.

Öğrencilerimle çalışırken ben ne yapıyorum?

Öğrencilerime, danışanlarıma rehberlik ederken yararlandığım bir kariyer testi var: Kariyer Planlama Aracı. Kişisel özellikleri raporluyor ve kişisel özellikler uygum meslekleri sıralıyor. Evet bireyin kendini tanımasına ve kariyer planlamasına yardımcı bir kariyer testi tasarladım. Özellikle yıllarca okula gidip sınavlara hazırlanmış ama ‘kendini tanıma’ konusunda bir satır yazı yazmamış, danışmanlık almamış, grup oturumlarına katılmamış gençler için değerli bir kariyer testi. Çünkü hedef belirleme konusunda da yardımcı oluyor. Rapor içinde bin kadar meslek var. Ve bu mesleklerin karşısında, öğrencinin hangi yüksek öğretim programında okunmanın uygun olacağı da belirtiyor. Hedef belirleme konusunda kıymetli.

YKS ve üniversite hazırlık sürecinde rehberlik edecek yazılar kaleme almaya devam ediyorum. E-bültene üye olursanız süper olur.

Bora Serhat Çelik

 

Görsel: University campus photo created by freepic.diller – www.freepik.com

Leave a Comment