Üniversite hazırlık

Üniversite Hazırlıkta, ‘Kim’ Tutar Seni!

Üniversite hazırlık

Üniversite hazırlık sürecinde olan bir gencin yaşadığı durumu bir de şöyle anlattım, buyurun okuyun:

Genç, oturup ders çalışmak ister. Ama ‘Kim’, ona mani olmaya çalışır ve fısıldar: “ Sonra yaparsın, hele bir otur soluklan.” Genç, günün tekrarını yapmak ister fakat Kim televizyonu açar geçen gün kaçan programın tekrarını izlettirir. Gencin aklına bir şey takılır. “Acaba hoca ne demişti, nasıldı o işlem hay Allah” diye deftere bakmaya kalkar. Kim, onu ekran başına oturtur ve ne araştıracağını unutturur. Genç saatini kurar erkenden uyanıp test çözmek için. Ama Kim, daha erken kalkar yorganı örter gencin üstüne ‘daha erken yat biraz daha’ ninnisini söyler. Genç, “Bir kariyer planı yapayım, yarın ne olacağız” diye dertlenir, ama Kim hemen avutur, hemencecik başlar konuşmaya “Sen var ya boşuna dertleniyorsun, bir kere sen akıllı hem de şanslısın. Ne planı.” İçtendir ve bu nedenle inanırsın, inandırır.

Evet, Kim tutar seni

Kim, tutar seni. Bırakmaz hedefini görmeye. Mesela duvar olur önünde tatlı diliyle. Üstelik çok sever seni. Kıyamaz haksız olmana ve “Evet” der “Hakkını yiyorlar. Bu hocalar, bu sınav sistemleri hiç adil değil. Soruları da yanlış yazıyorlar. Geçen senenin sorularıyla hiç alakası yok bu denemenin. Sen zaten gerçek sınavda uçarsın. Doğru söylüyorsun çalışmadan girdiğin sınavda daha yüksek alıyorsun. Hep öyle olmadı mı?”

Herkesin bir Kim’i var. Ancak başka başkadır bu Kimler. Kimisi çam yarması, zorbadır. Bazısı mıy mıy konuşan etkisi azdır. Bir başkası inandırıcı ağzı laf yapar. Ötekisi eğlencelidir yoldan çıkartır.

Ben yıllardır meslekteyim. O kadar çok üniversitelerin istediği bölümlerini kazanmış gençle yolum kesişti ki. Ve neyi neden okuduğunun cevabını bulamayanları da tanıdım.  Ayrıca sınav barajlarına, sıralama duvarlarına çarpa çarpa cesareti kırılmış, vazgeçmiş öğrencileri de tanıdım. Hepsinin bir Kim’i vardı. Ancak bunların aralarındaki fark, Kim’i kontrol edebilme güçleriydi.

Evet kıymetli öğrencim, üniversite adayı arkadaşım. Benim işim seni motive olmana yardım etmek, senin motivasyonunu sürdürmek.  YKS ve üniversite hazırlık sürecinde rehberlik edecek yazılar kaleme almaya devam ediyorum. E-bültene üye olursanız süper olur.

Bora Serhat Çelik

 

 

Home study photo created by garetsvisual – www.freepik.com

Leave a Comment