Bora Serhat Çelik sınav motivasyonu

Sınav Motivasyonunu Arttıracak 6 Püf Noktası

Successful smiling students

Önerim önce sınav motivasyonun için yazdığım Sınavlarda Başarının Formülü başlıklı yazımı oku. Bu yazı onun devamıdır. Eğer okuduysan ve sonra buraya geldiysen devam et şampiyon.

Şimdi okuyacağın şeyleri içselleştirmeni istiyorum. Sana altı püf noktası vereceğim. Bu anlatacaklarım senin hem konuları öğrenmen için hem de kondisyonunu arttırman için gerekli duyguları yani motivasyonunu sağlayacak şeyler olacak.

Bir

Modun performasını belirler. Bu yüzden ne düşündüğüne ne hissettiğine dikkat et. Olumlu ol. İyimser ol. İyimserliğin ve olumlu tutumun bir tercih meselesi olduğunu bil. Bunu modu kazanmanın, korumanın çaba gerektirdiğini, senin kişisel çabanla kazanacağın bir ruh hali olduğunu fark et. Bu olumlu duygu durumu kendiliğinden olmayacaktır. İradenle olumlu, güvenli olmayı seç.

İki

Koşullar ne olursa olsun. Arkadaşlık ilişkilerinde, ailende işler yolunda olmadığında bile nasıl düşünmen gerektiğini, nasıl hissetmen gerektiğini belirleyecek olan sensin. Hedeflediğin başarı için “olmasını istediğin şeyleri düşün!” “olmaması istediklerini değil!” Olumsuz sözcükler yerine olumlu, seni güçlendiren kelimeleri kullan. Hem kendi iç dünyanla iletişiminde hem de çevrendeki insanlarla iletişiminde yapıcı, pozitif bir dil kullan. Örneğin “başarısız olmak istemiyorum” cümlesi yerine “başarılı olmak istiyorum” de. İkisi de aynı anlama geliyor gibi. Ama aynı değil. Bu konu üzerine çalış.

Üç

Sınav motivasyonun için üçüncü önerim orada olman! Konu öğrenirken, konularını tamamlarken, test çözerken, sınav uygularken enerjinin tamamını ortaya koy. Çalışma masana oturduğunda yüzde yüz orada ol. Aklınla, bedeninle, ruhunla öğrendiğin konuya, çözdüğün soruya odaklan. Bunu o anda kontrol et. Şampiyonların antremanları da şampiyonluk maçları gibidir unutma. Bu kazanılacak bir bilinç, bir farkındalıktır.

Dört

Nasıl başladığın önemli. Genelde yaşanan sorun “iyi başlamak ama devamını getirememek, sonunu getirememek” değil mi? En çok bu konuda soru geliyor biz rehber öğretmenlere. Başlarken oluşturduğun isteği korumak için bir strateji geliştir. Yolun başındayken, karşılaşacağın duygusal engellerin, can sıkıntılarının neler olabileceğini biliyorsun. Bunlar için uygulayacağın taktikleri şimdi belirle. Kalkıp dolaşmak mı? Seni tazeleyecek bir arkadaşla sohbet mi? Anne-babayla sohbet mi? Sırt üstü yatıp tavana bakıp içsel güçlerinle iletişim kurmak mı? Hoplayıp zıplayıp, kalkıp dans edip kafayı dağıtmak mı? Ne işe yarayacaksa şimdiden belirle.

Beş

Sınav motivasyonun için beşinci başlık Hayal et. Bu yolculuk nereye varacak. Gelecekten beklenti ne? Verdiğin emeğin sana nasıl bir gelecek oluşturmasını istiyorsun? Bunun için hedeflerin vardır, değil mi? Hedeflerini düşünmeye üşenme. Bu hafta neleri, bu ay neleri bu yılsonunda nereye varacağını?… 5 -10 yıl sonra nelerin yaşantında olmasını istediğini “profesyonelce” hayal et. Sakın hayal gücünü küçümseme. Hayal dediğin şey, gerçekleşmesini istediğin şeylerin tohumu, mayası olduğunu kabul edersen… ne yapmış olursun biliyor musun? Bu hayatta pek çok şeyin belirleyicisi olduğun sorumluluğunu üstlenmiş olursun. Hayallerin, hedeflerin ve gayret senindir.

Altı

“Ne yapayım ben böyleyim” diyerek gelişme potansiyeline engel olma. Öğrenmeye, gelişmeye açık ol. Hedeflediğin şeyleri düşün. O hedeflere daha önce giden, senin karşılaştığın güçlüklerle daha önce karşılaşmış insanlar var. Hatta senin sorun dediğin şeylerin kat be kat daha büyüğüyle mücadele etmiş, yiğit insanlar var. Onları örnek al. Onları dinle. Onların öyküsünü oku-izle. Bilgi ve deneyim transferi yap kendine. Unutma, bir başkası için mümkün olan pek çok şey senin için de mümkün. Elbette yeteneğin, doğuştan getirdiğin özellikler bizi farklı kılar ama zaten sen de olmayacak şeyleri istiyor değilsin. Makul hedeflerin, isteklerin var. 100 üzerinden 40 performansın varsa birkaç haftada 90 olsun istemiyorsun ki? 40’ı 60, 70’i 80, 80’i 90 yapmak istiyorsun. Yani olmayacak şeylerin değil olacak hedefler için yoldasın. Öğrenmeye, gelişime açık ol.
Sevgili arkadaşım bu şimdilik bu kadar. Sana yine yazacağım. Yine gel ve oku. Ben buralardayım.

Bora Serhat Çelik

 

School blackboard photo created by gpointstudio – www.freepik.com

Leave a Comment