Sınav Kaygısı Bora Serhat Çelik

Sınav Kaygısı Diye Bir Şey Var!

Sınav Kaygısı Bora Serhat ÇelikSınav kaygısı üniversite giriş sınavı veya lise giriş sınavı gibi merkezi sınavlar öncesi yaşanan duygu olarak düşünülüyor. Ancak Türkiye’de öğrenci olup da sınav konusunda kaygılanmayan öğrenci yoktur. Varsa da istisna bile diyemeyeceğimiz özel hatta seçilmiş kişidir.

Yazılı haftalarında sınıftaki havada bir gerginlik vardır. Öğrenciler ergenlikle açıklayamayacağınız şekilde daha tepkiseldir. Öğrencilerdeki sınav kaygısını bakışlarından, cevaplarından, oturuşlarından anlarsınız. Öyle ki onların her an savunmaya veya saldırıya geçmeye hazır olduklarını fark etmemek imkânsızdır. İyi öğretmenler, ilgili anne babalar gençlerdeki kaygı düzeyinin anormal olduğunu anlar.

Sınav kaygısının nedenlerini tespit etmek için testler, anketler yapılır. Sonrasında işte kaygının nedeni bu denir. Ancak bu nedenler üzerinde pek kimse çalışmaz. “Kaygılanacak bir şey yok”, “sınavı çok da şey etme” gibi bir işe yaramayacak cümleler kurulur.

Sınav Kaygısı Konusunda Neler Yapılabilir?

Olumsuz duygularla baş etmenin ilk adımı onu kabul etmektir. Her öğrenci, evet tüm öğrenciler “Benim sınav kaygım var” diyebilmelidir. Bu bir itiraf değildir. Bu bir farkındalık durumudur. Çünkü çocuklarımız, gençlerimiz sürekli performansı değerlendirilen bir yaşantı içindeler. Bu yaşantı öğrenciliktir. Öyle birkaç yıl da değil. Uzun yıllar süren bir yaşantıdan bahsediyoruz. Ama başta da dediğim gibi sadece merkezi sınavlarda sınav kaygısı gündem oluyor. Doğru, YKS, LGS vs. daha büyük bir performans ölçümüdür. Ama ilkokul öğrencisi de 5. Sınıftaki de 10.sınıftaki de yaşıyor. Bunu öğretmenler, anne babalar, ‘sınıf’ ve öğrenci kabul etmeli. Evet ‘sınıf’ dedim. Sınıf öğrenci dediğimiz ama gerçekte ‘gelişmekte olan’ insanın hayatında en etkili değişkendir. En önemli belirleyicidir. Yani “Sınav kaygısını kabul edin” deyip geçmiyorum. Diyorum ki farkındalık kazanalım, kazandıralım.

Çocuklarımız Duygu Kontrolünü Ne Zaman Öğrenecek

Sınav kaygısı, çocuklarımızın denetleme becerisi kazanması gereken olumsuz duygulardan sadece biri. Hayatın doğal akışı içinde bireyin karşısına çıkan engeller, engellemeler çeşitlidir. Stres, kaygı, endişe, huzursuzluk, gerginlik, öfke gibi çeşitli düzeyleri olan olumsuz duyguları yönetmeyi öğrenmek çok önemlidir. Çünkü ister hayat başarısı deyin ister kariyer başarısı deyin; bunları getirecek olan duygu kontrolüdür. Ve hayata hazırladığını iddia ettiğimiz okul yıllarında sınav kaygısını kontrol etmeyi öğrenen biri temel duygu yönetim becerisini kazanmış olur.

Derin Bir Nefes Al ve Kaygını Azalt

Sınıfta, evde veya bireysel danışmanlıkta sınav kaygısını ideal seviyede tutma becerisi kazandırmaya dair etkinlikler var. İnternette, kitaplarda pek çok öneri, uygulama var. Benim burada “en iyisi budur” diye bir teknik paylaşmam anlamlı olmaz. Ancak temelde ‘soluk almak’, durup ‘soluklanmak’ tüm uygulamaların içinde yer alır. Çünkü beynin gergin olduğu durumlarda daralan idrak kanallarını açacak olan oksijendir. Bedenin gerilen kaslarını rahatlatacak olan kana karışan oksijendir.

Sınav Kaygısı Konusunda Son Önerim

Okuyun. Okumazsanız dinleyin. Dinlemezseniz izleyin. Kaygı konusunda kitaplar, bloglar, podcastler, videolar var. Bu konuda öğrenmek için biraz çaba gösterdiğinizde sınav kaygısının kontrol altına alınmasında ve başarıya engel olmaması yolunda çok önemli bir adım atmış olursunuz. Bilmek anlayış geliştirmeyi sağlar. İlkokul çocuğu veya üniversite öğrencisi olsun mutlaka kaygı konusunda öğrenebileceği şeyler var. YKS veya LGS gibi büyük sınav organizasyonlarından çok daha önce bu duyguyu gündeme almakta yarar var.

Bora Serhat Çelik

Leave a Comment