Bora Serhat Çelik LGS

Öğrenciler ve Veliler İçin LGS Başarı Rehberi

LGS için özel bir kitap. Öğrencilerin kendi kişisel derecesini yapması için yazdım. Ancak şu günlerde yayın aşamasında. Bu kitapta ilgili şunları söyleyebilirim: Liselere Geçiş Sistemi olan öğrencilere ve velilerine rehberlik etmek için yazdım. LGS kitapları deyince soru bankaları akla geliyor. Oysa esas farkı rehberlik sağlayacak.  Öğrenciler ve Veliler İçin LGS’ye ve Ötesine Başarı Rehberi, Elma Yayınevi’den ilerleyen günlerde yayınlanacak bir eser.  Elbette bu kitabın, öğrencileri için daha iyisini yapmak isteyen meslektaşlarımın çalışmalarına katkı sağlayacağına da inanıyorum.

Bora Serhat Çelik LGS

Öğrenciye ve veliye ayrı kısımlar var

LGS sürecindeki öğrenci ve velileri için ayrı kaleme aldığım bu kitap iki kısımdan oluşuyor. Öncelikle ilk kısımda öğrencilerin Merkezi Sınavdaki test başarısını arttıracak paylaşımlarla akademik ve sınav rehberliği ediliyor. Sonrada ikinci kısımda ise velilere yazdım. Daha çok sohbet havasında. Ama bilgi dolu. Çünkü öğrenciye doğru ve düzgün destek vermelerini amaçladım. Bence bugün, velilerin ‘ilgili’ olması yeterli değil. Onların ‘bilgili’ de olmaları gerekiyor. Elbette anne-baba rollerini  unutmadan, kaliteli aile içi iletişimi ihmal etmeden.

Kitaptan alıntılanan giriş cümleleri

Kitabın ilk kısmı LGS hakkında. LGS süreci sıkıcı olmadan ve yararlı olmaya özen gösterilerek yalın bir şekilde anlatıldı. Bu bölümü öğrencilerim de velilerim de okusun. Okusunlar ki resmin bütününü görebilsinler. 2. bölümden 7. bölüme kadarki kısmı öğrencilerimin akademik gelişim ihtiyaçlarına cevap vermek için kaleme aldım. Onların okul ve test başarısına etki edecek bilgileri yazdım. Aslında yazmaktan çok sohbet ettim. Ne de olsa yirmi yıldan fazladır onlarla yoldaşız. Bu samimiyetle onların LGS’nin Merkezi Sınavında kendi derecelerini yapmaların başka kendi öykülerinin de kahramanları olmaları için anlattım.

Kitabın son bölümünde ise velilere konuştum. Bazen bir eğitim profesyoneli gibi bazen de benzer süreci yaşamış bir akran veli gibi. Öğrenciye ve veliye ortak bir kitap yazdım çünkü bu kitabın gündeminde LGS olan öğrencilerin ve velilerinin birbirleriyle etkileşim kurmasına aracı olmasını istedim.

Yararlı olması dileği ve sevgiyle.
Bora Serhat Çeik

Leave a Comment