LGS_motivasyon_rehberlik

Liseye Doğru Rehberlik – LGS’ye Dair

Liseye doğru rehberlik yapmak mı?’ veya ‘Liseye doğru, rehberlik mi?’  Yazar bu başlıkta ne demek istedi? Haydi LGS’ye dair şu satırları okumaya devam ediniz.

Galibe her ikisini de kastediyorum.

LGS süreci içinde ‘liseye doğru’ yol alan çocuklarımıza rehberlik yapılması önemli. Rehberlik alanında kitaplar kaleme almama neden olan şey de buydu. Kitapçıya gittiğinizde veya kitap satış sayfalarına girdiğinizde göreceksiniz ki yüzlerce, binlerce sınav hazırlık yayını var. Türkiye Yayıncılar Birliği’nin paylaştığı verilere göre sektörün yarısından çoğunu ‘sınava hazırlık’ oluşturuyor. Peki, bu dev kitap sektörünün içinde, öğrencilere rehberlik edecek kaç kitap var? Bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar.

“Ama videolar var”

“Ama videolar var, Youtube’ta videolarla LGS’ye çok güzel rehberlik yapıyorlar” diyenler de olacak. Haklılar. (Benim de videolarım var orada. Kendimi tenzih ederek yazmaya devam ediyorum 😉 ) Ancak bu LGS sürecinde doğru düzgün bir rehberlik hizmeti sunulduğu alındığı anlamına gelmiyor. Örneğin şuna benzer cümleleri videolarda bulamazsınız “LGS diye bir sınav yok. Uydurmayın. Bu sınavın adı Merkezi Sınavdır. Bir kere LGS’nin açılımı liseye giriş sınavı değildir. Liselere Geçiş Sistemidir ve bu sistem içinde bazı lise türlerine yerleşebilmek için bir sıralama sınavı olan merkezi sınav uygulanmaktadır. Bazı lise türlerine öğrenci seçerken uygulanan bu sınavın adı Merkezi Sınavdır, kısaltması da MS’dir. Neredeyse tüm öğretim kurumları, yayıncıları, veliler ve öğrenciler LGS diyor, LGS diye yanlış biliyor. Ama sen doğrusunu bilsin istedim.”

Çok mu önemli?

Ha LGS ha MS! Bence çoook olmasa da önemli. Çünkü LGS diyor ki “Her öğrenciyi ben bir liseye yerleştireceğim. Sınav puanıyla oluşan yüzdelik dilimle bir yere giremezsen dünyanın sonu değil. İlla ki biz sana bir lise ayarlayacağız. Açıkta kalmayacaksın.” MS (Merkezi Sınav) da diyor ki “Sınavla öğrenci alan liselerden birinde okumak istiyorsan şu altı dersin testinde çokça doğru yanıt ver. Tüm 8.sınıf öğrencileri aynı soruları soracağız, aynı anda benzer ortamlarda olacak bu sınav.’
Bu cümleleri yazdım ve size okuttum çünkü farkı anlayın istedim.
Biliyorsunuz sınav başarısına etki eden öğrencinin motivasyonu ve kaygısının düzeyleridir. Kavramları, doğru tanımlarla ‘çocuklarımızın’ dünyasına sunarsak duygularını, heyecanlarını daha etkili yönetmeleri yardımcı olabiliriz. Zaten LGS gibi süreçlerde Merkezi Sınavlarda bizim öğrencilerimizin ihtiyaç duyduğu da ‘küçük farklar yaratacak’ şeyler.
LGS hakkında yazmayı, konuşmayı, rehberlik yapmayı seviyorum. Bu başlık altında daha yazacaklarım var. Dilerim E-Bültene Üye olmuşsunuzdur.

LGS Liseye doğru sosyal medya

Bir de şu Instagram hesabımızı takip etmenizi öneririm: @liseye_doğru

Bora Serhat Çelik

Görsel: Teen student photo created by freepik – www.freepik.com

Leave a Comment