Hakkımda

 

Eğitimci, yazar Bora Serhat Çelik psikolojik danışman ve rehberlik uzmanıdır.

2003 yılından bu yana eğitim-öğretim kurumların Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümlerinin hizmetlerinin planlanması ve yürütülmesi görevini bölüm başkanı olarak yapıyor.

2003-2010 yılları arasında lise giriş sınavları hazırlık kurslarının (OKS-SBS-LGS) sınav rehberlik hizmetlerinden sorumluydu. Çeşitli illerde ve okullarda verdiği seminerler ile binlerce öğrenci, veli ve yüzlerce meslektaşıyla yolları kesişti. Seminerlerin öğretmeye, paylaşmaya yeterli olmadığını düşündü ve gelişmek isteyen öğrencilere, velilere kitaplarla daha fazla ulaşabileceğini düşündü. Beni Heyecanlandırıyorsun SBS ve Senin Başarı Serüvenin kitapları bu yıllarda yayınlandı. Motivasyonel sınav rehberlik çalışmalarını ve akademik başarı odaklı grup oturumlarını dershanecilik yıllarında VIP ismiyle anılan LGS/OKS derece öğrencileriyle çalıştı. Türkiye birincilikleri dâhil kıymetli dereceler elde eden öğrencilerin rehber öğretmeni oldu.  Yine bu yıllarda eğitim sektörüne özel insan kaynakları hizmetleri üreten Orijin Danışmanlık eğitimini ve işe alım uzmanı oldu.

2010 yılından bu yana Okyanus Kolejlerinde ve PDR Ana Bölüm Başkanlığı yapıyor. Bu görevde standart okul PDR hizmetlerinin planlanması ve yürütülmesi dışında zenginleştirilmiş rehberlik hizmetlerini ekip arkadaşlarıyla üretiyor. Özetle bu çalışmalar: Sınıf rehberlik hizmetleri için tasarladığı Kariyer ve Gelişim Saatinin içerik üretimi, yayınlanması; Lise Kariyer Kulüpleri projesi; Kariyer Kulüpleri LMS (Learning Management System) e-öğrenme süreçlerinin tasarlanması, Okul Öğrenci Meclisi ile sosyal sorumluluk projelerinin yürütülmesi, MAPP (Motivational Appraisal Personal Potential) Kariyer Testinin okullarda uygulanması, Kariyer Profil Testinin oluşturulması ve çeşitli birey tanıma ölçeklerinin dijital ortama aktarılması, Kariyer Eğitim Zirvesi organizasyon planlaması ve yönetimi, ROTA Aile ve Eğitim Dergisi, Rota Öğrenci Bültenleri editörlüğü ve yazarlığıdır.

Ayrıca freelance çalışmalarını eşi eğitim uzmanı Arzum Çelik’le 2019 yılında kurduğu Geleceğini Yaşa Eğitim ve Kariyer Danışmanlık şirketi ile yürütmektedir. Yine bu girişimin online platformu geleceginiyasa.com’da Kariyer Planlama Aracı (KPA) isimli kariyer testi ile üniversite adayı gençlerin doğru kariyer planlaması yapması için rehberlik yapmaktadır. 21. yüzyıl yetkinlikleri, gençler için kariyer planlama ve motivasyonel eğitim konularında yetkindir. Diğer sektörlerdeki insan kaynakları bölümlerinin de takım çalışması, iletişim alanlarında, motivasyon eğitimlerini sunmaktadır.

Ayrıca eğitim ve kişisel gelişim alanında yazar olan Çelik’in; Son Yara Bandı (Kashna), Senin Başarı Serüvenin (Timaş), TEOG Mu? O İş Kolay (Elma Yay.), Beni Heyecanlandırıyorsun SBS (Elma Yay.) isimli kitapları var. Öğrenci ve Veliler İçin LGS isimli son kitabı da 2022 için Elma Yayınevinden çıkacaktır.

Yetkin Gençler (YetGen 2/2021) mezunu ve YetGen Öğretmen Eğitimi (2022) ekibinin parçasıdır. (YetGen / M.Zorlu Vakfı-MEF Üni.), Sürdürülebilir Eğitim Gelişim ve Mükemmellik Derneği (SEGM) Denetim Kurulu Üyesi ve Fütüristler Derneği, Deniz Temiz/Turmepa Derneği üyesidir.

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sosyoloji lisans öğrenimi sonrası 2001 yılından bu yana profesyonel yaşantısı eğitim sektöründedir. 2007’de İstanbul Üniversitesi Eğitim Bilimleri alanında 2021’de de Biruni Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Rehberlik Ana Bilim Dalında mastırını yaptı. Aile Danışmanlığı uzmanlık eğitimini de 2015 yılında Aydın Üniversitesi’nde tamamladı.

@boraserhatcelik ‘ten başka; anne babalara, öğretmenlere ve öğrencilere rehberlik edebilmek için düzenli olarak içerik yayınladığı sosyal medya hesapları ise @OlumluYasa , @SinavVelisi , @Liseye_Dogru @GeleceginiYasa ‘dır.