Bora Serhat Çelik LGS

Gerçek Motivasyon İçten Gelir

Bora Serhat Çelik LGSHerkes motivasyon arıyor ama bilmiyorlar ki gerçek motivasyon içten gelir. Evet bir çok insan “biri beni motive etsin” diyor. Veya “benim motivasyonumu bozmayın” diye isyan ediyor. Bu demek oluyor ki motivasyonu eksik biliyorlar. Benim bilmeni istediğim motivasyonun sadece dışarıdan oluşturulan veya bozulan bir durum olmadığıdır.

Senin esas motivasyon kaynağın içindedir. Filmlerde duyduğun o klişe doğrudur: “Güç içinde.” Haa tam olarak “nerededir, nasıl bulunur?” diyorsan ben sana rehberlik edeceğim. Şimdi okuyacağın şeyler bir define haritası yerine geçebilir. Çünkü motivasyon kaynağı dediğimiz harekete geçiren güç bir definedir. Bir hazinedir.

Ben yazıyorum sen okuyorsun. Ancak okudukların üzerine kafa yormanı da bekliyorum. Okuduklarının kendi içine bakmanı sağlamalı. Böylece kendini tanıyıp o motivasyon kaynağını nerede bulacağını anlayabilirsin. Kendini keşfedebilirsin.

Motivasyon sadece bir durum değil süreçtir.

Heyecanlı, sevinçli anlarımız oluyor. Bir şarkıyı duyduğumuzda… Belki bir filmin finalinde kahramanımız düşmanları yendiğinde duygularında zirve bir an yaşayabilirsin. Ya da deneme sınav sonucu açıklanıp listede kendini üst sıralarda gördüğünde motivesindir. Bu örneklediğim anlardaki duygunu incelersen fark edeceksin ki o an içinde bulunduğun ruh hali uzun sürmez. Bak bu motivasyon değil demiyorum. Bunlar da kendini motive hissettiğin anlardır. Ancak bu anlara neden olan durumlar “dışsaldır”.

Sen, istediğin şarkı çalmayınca, filmin sonu hoşuna gidecek şekilde gelmediyse, deneme sınavı sonuç listesinde alt sıralarda kendini gördüğünde de “başarma” isteğini devam ettirebiliyor musun? İşte mesele bu.

Motivasyonun inişleri ve çıkışları vardır.

Demiyorum ki daha fazlası olsun, motivasyonun kulaklarında, gözlerinden fışkırsın. Elbet moralin bozulur, canın sıkılır, içinden bir şey yapma isteği gelmez. Olabilir. Çünkü insansın. Bu doğaldır. Çalışma isteğinin, başarma heyecanının azaldığını hissettiğinde kendini adeta bir eğlence parkındaki roller coasterda (inişli çıkışlı raylardaki trenler) gibi düşün. İşte önemli olan hızın azalsa da, aşağıya doğru insen bile bu yolculuğu sürdürmen. Parkın sahibi sensin ve sen istemediğin sürece bu trenden inmeyeceksin. Hızını azaltmak veya çoğaltmak senin elinde. İlla ki çooook yükseklere çıkıp dik yollardan inmen de gerekmiyor. Bu senin duygu parkın. İstediğin gibi tasarlayabilirsin. Demem o ki motivasyonun sahibi sensin. Bunu kabul edersen dışarıda olup bitenlerden daha az etkilenmesini sağlayabilirsin.

Hayalini kur ki hedef yapasın.

Hayalini kur ki hedef yapasın, hedeflerinle motive olasın. Hayal kurmak önemli çünkü gelecek dediğimiz şeyde senin etkin var. Elbette eğer etkin olduğunu kabul edersen. Hayal kurmak yalnızca dediğimde olmayacak şeyleri, fantazyaları, ütopyaları kastetmiyorum. Bunları da içine alan geleceğe dair isteklerini zihninde canlandırma yeteneğinden bahsediyorum. Sınav sorularının tümüne cevap verdiğin anı hayal et. Veya kendi kişisel dereceni yaptığın durumu, o durumdaki yüz ifadeni. Kazandığın üniversiteyi, edineceğin meslekleri, bunların sana getireceği diğer güzellikleri hayal etmelisin. Çünkü bunları düşlemeden sadece oturup “ders çalışıyorum” demenin motive edici bir yanı yoktur. Ağhhh! Keşke eline kağıt kalem alıp bir öz gelecek yazsan kendine. Ah keşke hedeflerini yazıp kağıtlara duvarına assan. Niye bunu çok isterim biliyor musun? Çünkü aklında gördüğünü duvarında da görmek sana motivasyon nedenlerini hatırlatır.

Bu konuda yazmaya devam edeceğim. Diğer yazılarıma da bir göz at isterim eğer okumadıysan   Sınavlarda Başarının Formülü yazımı da öneririm.

Eğer benden bireysel danışmanlık hizmeti sunmamı istersen Kariyer Planlama Aracı ismindeki kariyer testini de armağan edeceğim. Bana e-posta (e-mail) atabilirsin.

Genç arkadaşım, ben senin başaracağına inanıyorum. Sen de inan.

Bora Serhat Çelik

 

Brunette photo created by cookie_studio – www.freepik.com

Leave a Comment