Kategoriler
21. YÜZYIL BECERİLERİ ve SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK BİREYSEL GELİŞİM DÜNYA AİLE GÜNÜ

ÇOCUĞA BAKMAKLA ONU YETİŞTİRMEK AYNI ŞEY DEĞİL

Eğer çocuklarımızın 21.yüzyılın becerilerini kazanmasını dert etmiyorsak, çocuk yetiştirmekten bahsetmeyelim. Çocuğun yemeği giyimi temizliği barınması da önemlidir ama bu yetiştirmek değil çocuğun bakımıdır.

Hoş, bu çağın ihtiyaçlarına vurgu yapan 21.yy becerilerinin pek çoğu önceki yüzyıllar için de geçerliydi ancak toplumlar ve insanlar arasındaki etkileşimin daha önce bu kadar yoğun-hızlı-gülçü olmamıştı. Gelecek bugünkü kadar ön görülemez değildi. Finans, ekran, medya okur yazarlığı herkes için şart değildi. Yaşam boyu öğrenme, esneklik, uyum, girişimcilik, öz yönelim, eleştirel düşünme, kültürler arası farkındalık kavramları beceri değil kişilik özelliğiydi ve herkeste olması beklenmezdi.

Ekonomi dünyası istiyor diye değil, çocuklarımız kendi ayakları üzerinde durabilsin daha önemlisi diğerinin de ayağa kalkmasına, ilerlemesine yardım edebilsin diye onları iyi yetiştirmeliyiz.

Gelelim kurabiye pişirmeyle 21.yy becerilerinin alakasına:

Kurabiye pişirme niyeti: Girişim, risk alma.

Tarifi Youtube’dan bulmak: Bilgiye ulaşma,

Malzemeleri hazırlama: Planlama

Hamur yapma: Kaynakları doğru kullanma.

Fırın açma ve pişirme: Veri okuma, zaman yönetimi

Amaç: Kendisine kitaplar, kaynaklar gönderen büyüklerine teşekkür yani sosyal beceriler, ilişki yönetimi daha önemlisi teşekkür etmeyi bilmek, iletişim, kıymet bilmek

Mutfağı babaya temizletmek: Yönetim becerisi.

Bırakalım çocuklar mutfak girsin. Sınav sistemini, ekonomiyi bahane etmeden, onların liseyi üniversiteyi bitirmesini beklemeden hayata karışsın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir