Kategoriler
21. YÜZYIL BECERİLERİ ve SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK BİREYSEL GELİŞİM

BU YÜZ YIL BANA ÖĞRETİR

İnsanlık yüz binlerle ifade edilen tarihi boyunca bugünkü kadar hızlı, güçlü değişimler yaşamadı. Örneğin 20 yüzyılın başına kadar insanlar motorlu bir araçla uçmayı başaramamıştı. İnsanın tarih sahnesine çıkışından uçağın icadına kadar 200 bin yıl geçmişti. Ancak son 120 yıla bakınca insanlık drone’larla pizza teslimatı yapan, Mars’a insansız araştırma cihazları gönderir duruma geldi. 50 yıl öncesine kadar elektriği olmayan bir evde dünyaya gelmek olağan sayılırdı ama şimdi internet ağının olmaması büyük bir yoksunluk. Bu hızlı değişimin altında yatan bilginin an be an çoğalması ve bilgiye erişimin kolaylığı. Hal böyle olunca bu çağın insanının geçmiştekilerden farklı, yeni becerilere sahip birey olarak yetişmen önemli.

Uluslararası kuruluşlar detaylı bir çalışma sonucu etraflı bir “21. Yüzyıl Öğrenme Çerçevesi” geliştirilmiştir. Bu çerçeve ile öğrencilerin gelecekteki iş ve yaşamlarında başarılı olmaları için gereken yetkinlik, bilgi ve deneyimleri tanımlanmaktadır. Günümüz toplumlarında başarı için gerekli olduğu otoriteler tarafından tespit edilen bu beceriler, yetenekler ve öğrenme eğilimleri kazanmanın, çocuklarımıza kazandırmanın tam zamanı.

Çağdaş eğitim bilim ve iş dünyası kuruluşları bugünün ve yarının insanının yani senin sahip olman gereken nitelikleri kısaca tanımlamak için kısaca ‘21. Yüzyıl Yetkinlikleri’ ifadesini kullanıyor. Bu yetkinlikler / beceriler nelerdir derseniz; yenilenme, duygusal zekâ, yaratıcılık, problem çözme, zihinsel esneklik, uyum, sanat – edebiyat – dijital – finans – veri – bilim – medya okuryazarlığı, eleştirel düşünme, kişiler arası ve yapay zekâyla iletişim, kültürel duyarlılık, yaşam boyu öğrenme.

Bundan önceki cümlede birbiri ardı sıraladığım kavramların her biri için koca koca şirketler, dev eğitim organizasyonları, büyük büyük insanlar aylarca hatta yıllarca kafa patlatmış. Tezler, makaleler, araştırmalar, toplantılar, raporlar… Öğrenecek çok şey var. Öğrenmeye gelişmeye devam.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir