Bora Serhat Çelik sbs

Beni Heyecanlandırıyorsun SBS

Sınav kaygısı başarıya engel önemli bir etkendir. Ve Beni Heyecanlandırıyorsun SBS, Seviye Belirleme Sınavına hazırlanan öğrenciler için kaleme aldığım ilk kitap. Bu kitapta amacım öğrencilerin sınav kaygısını ideal seviyeye getirmelerine yardımcı olmaktı. Hatta başlıkta ‘heyecan’ sözcüğünü seçme sebebim de şu sınav kaygısı veya stresi kavramlarını pozitif çerçeveleyelim. Çünkü heyecan varsa başarı vardır. Değil mi? Bu kitapla başladı benim çeşitli illerde farklı okullarda seminer çalışmalarımAhmet Şerif İzgören‘in ön sözüyle yayınlandı. Öyle güzel bir önsöz ki yayınevinden diğer kitaplarımda da kullanılmasını rica ettim.

Bora Serhat Çelik sbs heyecan kaygı

Ne yazmıştı Şerif Hoca?

Ben, SBS’den veya ÖSS’den hiç anlamam.

Test çözme tekniğini de bilmem.

Bir yönetici olarak yıllar içinde gördüğüm şu:

Sınavda işaretlediğiniz a, b, c, d ve e şıkları iş hayatında herkes tarafından biliniyor.

Başarılı dediğimiz adamların hepsi “f” şıkkını bulmuş adamlar.

İşin tüm sırrı “f” şıkkında.

Albert Einstein der ki “Benim alanımdaki tüm bilim adamlarının bilgiyi özümseme becerisi benden daha iyidir, benim farkım hayal gücümdür”.

Bu sınavların, ezberlerin ve tüm bir sistemin hayal gücünüzü öldürmesine izin vermeyin.

Ve unutmayın ki o sınav sorularını hazırlayanlar, “f” şıkkını bilmedikleri için o şıkları yazdılar.

Bu sınavlarda başarılı olmak sizi mutlu ve huzurlu bir insan yapmaz.

Başarısız olmak da hayatınızın güzel geçmesine engel olmaz.

Bu sınava iyi hazırlanmak, –kazanın ya da kazanmayın– ailenize iş sorumluluğunuz hakkında fikir verir, o kadar.

Ben pek önsöz yazmam. Bora Serhat’ın ülkesini seven, bildiklerini başkalarıyla paylaşmayı isteyen biri olduğunu duyduğum için yazmayı kabul ettim.

Ülkede yazan ve okuyan insanların artmasını ve Serhat’ın onlarca kitabını okumayı diliyorum.

Dostlukla

Tanıtım Bülteninden:

Sınav hazırlık yayıncılığında ortaokullara yönelik yazılan ilk rehberlik kitabı oldu. SBS’ye hazırlanan öğrencilere, anne baba ve öğretmenlere yol gösteren bir rehber. Yazar, SBS’nin verdiği heyecanı farklı bir bakış açısıyla anlatıyor:

“İnsan tanımadığı şeyden korkarken tanıdığı şeyi sever. Sevmek için önce tanımak gerekir. Korktuğumuz veya sevdiğimiz şeyle karşılaşmak, bizi heyecanlandırır. SBS hakkında bildiğin, sadece Seviye Belirleme Sınavı’nın kısaltması ise ondan korkabilir, bu yüzden sınav kaygısı yaşayabilirsin. Ama SBS’nin ne işe yaradığını ve senin bu süreçte neler yapman gerektiğini bilirsen, onunla tanışırsan yaşayacağın duygu tatlı bir heyecan olacaktır.”
Elma Yayınevi

Leave a Comment