Bora Serhat Çelik LGS YKS motivasyon

Sınavlarda Başarının Formülü

Bora Serhat Çelik LGS YKS motivasyon
sınav motivasyonu

Eğer bu yazıyı dikkatlice hatta sesli okursan sana sınavlarda başarı formülü vereceğim. Evet beni can kulağıyla dinlersen ben de sana sınav başarı formülünü vereceğim.
Sınavda üstün bir başarı için gereken üç özellik var. Sen, bu anlatacağım üç özelliği geliştirirsen kısa bir süre sonra alacağın sonuçlar seni şaşırtmasın. Çünkü artık bir başarı formülün olacak. İster Türkiye derecesi yapmayı, ister kendi kişisel rekorunu kırmayı hedefle, vereceğim 3 özellik seni daha ileriye taşıyacak.
En başta söyleyeyim. Bugün yapacağın şeyler, alacağın kararlar yarını değiştiriyor. Bu, hayatın mucizelerinden biri adeta. Geleceğe bir etki yapıyorsun! Sınav başarısı formülü ise basit! Biliyorum uygulamak söylemesi kadar kolay değil ama başarısı garanti! Başarı formülünün bileşenleri şöyle:
Birincisi konu bilgin! İkincisi kondisyonun ve en belirleyici olan üçünü faktör psikolojik becerilerin.
Üstün başarı bu üçünün bir araya gelmesiyle, bu üçünün bir arada olmasıyla ortaya çıkıyor. Bunları başarını, şansa veya diğerlerinin başarısızlığına bağlı olmasını beklemiyorsan iyice öğren. Başarılı sonuçları yaşantının geri kalanın tamamında sürdürmek istiyorsan bu üçlüyü iyice öğren. Bunları bir defa öğrendin mi? Bir defa hayata geçirdin mi bir daha kimse bunu senden alamaz. Belki birkaç hafta, belki birkaç ay çaba göstermen gerekir. Ama buna değer. Çünkü sürdürülebilir başarının formülünü öğrenmiş olacaksın. Birinci ve ikinci madde yani konu bilgisi ve kondisyon başlıklarına kısaca değineceğim. Bizim bu yazıda, üzerinde özellikle durmak istediğimiz “psikolojik beceriler”. Çünkü esas farkı sağlayacak olan bu!

Konu Bilgin

Ağız alışkanlığıyla ders çalışmak deriz ama asıl kastettiğimiz öğrenmektir. Çünkü amaç ders çalışmak olmamalı, amaç “konu öğrenmek” olmalı. Testlerdeki doğru sayının çoğalması, yanlışlarının azalması, netlerinin artması için ÖĞRENMEN GEREKİYOR. Sınav başarın için bu dediklerimi iyice anla.
Hangi dersin testini çözeceksen, o testte “ne kadar öğrendiğin ölçülüyor”. Burada bilgi gerek. Konuyu anlamış olman. Konuyu öğrenmiş olman gerek. Bunun yerine bir başka şey koyamazsın. Bir formülden bahsediyoruz değil mi? Hani süt yoksa yoğurt, tereyağı yoksa margarin gibi bir yemek tarifi değil bu. Bu bir formül. Formülün işe yaraması için bileşenleri doğru düzgün bir araya getirmelisin. Verimli öğrenme konusunda biraz çaba gösterirsen öğretmenlerden- internetten – arkadaşlarından pek çok şey öğrenebilirsin.
Biliyorum “çalışıyorum, çalışıyorum ama öğrenemiyorum” diyenler var. Onlara sözün şunu kabul etmeleri… “Sizler, bizler her şeyi öğrenebiliriz. Dersin konularını da öğrenilir. Bunun birkaç saatte gerçekleşmesini beklersen kendini, öğrenemediğin için kötü hissedersin. Ancak sınav başarısı için o konuyu öğrenmek için kendine birkaç gün verirsen elbette öğrenirsin. O birkaç gün sonrasında o konuyla ilgili tüm soruların doğru yanıtını verirsin.

Formülün 2. Bileşeni: Kondisyonun iyi olmalı.

Uzun zaman bisiklet sürmemişsen ve bir günde saatlerce bisikletten inmezsen, günlerce sürecek kas ağrıların, acıların olur. Hatırladın değil mi o acıyı? Çünkü hamlamışsındır. Bu kadar basit. Eğer antrenmanlı değilsen, kendini sınayacak test rutinlerin yoksa deneme sınavlarını ciddi ciddi uygulamıyorsan çuvallarsın. Ne kadar bilgin olsa da, ne kadar serinkanlı, kontrollü olsan da çuvallarsın. Bir sporcu gibi form tutmalısın. Zinde olmalısın. Antrenmanlarını aksatmamalısın.
Bu neye benziyor biliyor musun? Bir takımın teknik direktörünün saha kenarındaki durumuna benziyor. Mu? Evet düşünsene futbolu biliyor, adam hayatını vermiş. Öte yandan tecrübesiyle tüm olasılıklara hazır, sürpriz yok! Ama takımın bir oyuncusu olarak sahaya çıkıp oynayacak olsa, kondisyonu olmadığı için bilgisi de deneyimi de fayda sağlamaz. Sahanın en kötü oyuncusu olur.
Kondisyon senin zihinsel esnekliğin, hızın, zamanı kullanma becerin demek. Bunun için haftalık ve günlük rutinlerin olmalı. Okul sınavlarından başka sen kendin sınavını programına koymalısın. Antrenmanlarını düzenli yapmalısın. Başarı için bu zorunlu.

Çok Önemli Etken: Psikolojik Becerilerin

Buraya kadar anlattıklarım bilgin ve performansındı.
Bunlar seni iyi yapan temellerdir. Ve şimdi geldik başlangıçta söylediğim, üstün başarı için belirleyici olan konuya. Yani “psikolojik becerilere”. Bir düşün: sporda, sanatta, ilişkilerde, iş hayatında aynı imkanlara sahip, aynı yerden yola çıkan, aynı emeği veren ancak başarılı olamayanlar var. Çünkü birilerinin diğerlerine göre daha başarılı olmasının nedeni bu psikolojik becerilerdir.
Eğer sen de kendi dereceni yapacak, kendi rekorunu kıracaksan sınav başarın için bu üçüncü faktörün önemini kavramalısın. Şöyle ki bir basket maçında oyuncu stresini yönetemezse gerginliği kaslarına yansır ve her zaman attığı üçlüğü atamaz olur. O oyuncu… Yani sen… Zihinsel ve duygusal açıdan kendini geliştirdiğinde en zor sınavlarda dahi mükemmel bir performans ortaya koyabilirsin.
Üstün başarı için rahat, gerginlikten uzak, zihninin sakin olması, berrak düşünebilmen gerek. Yapabileceğine inanan bir duygu durumunda olman gerek.
Diğer yazımı okumaya devam etmeni öneririm. Bu diğer yazıda motivasyonunu arttıracak psikolojik becerilerini 6 kısa başlıkta özetliyorum.

Bora Serhat Çelik

 

Okay photo created by wayhomestudio – www.freepik.com

Leave a Comment